Конденсат на вікнах – причини і як боротися

Мабуть, єдина проблема, з якою можуть зіткнутися щасливі власники нових вікон зі склопакетами, це випадання конденсату на внутрішній поверхні склопакета. Спробуємо пояснити механізм виникнення такого явища.

Випадання конденсату не може бути викликано неправильною установкою вікна і не свідчить про конструктивні дефекти вироби, а є наслідком комплексу зовнішніх причин, в силу чого дане явище не є і не може бути гарантійним випадком.

Стандарти на віконні блоків не нормують утворення конденсату, так як це явище залежить від комплексу сторонніх чинників: вологості повітря в приміщенні (як правило, вище 35-40%), конструктивних особливостей вузлів примикань віконних блоків, недостатньою конвенції повітря по внутрішньому склу (з- за широкої підвіконної дошки, неправильної установки опалювальних приладів) і ін.

Міжнародні норми (стандарти ISO, FN) також допускають тимчасове утворення конденсату на внутрішньому склі склопакета.

Однак, якщо проблема існує, її необхідно вирішувати. Нижче ми спробуємо розібратися, в чому причина виникнення конденсату. І опишемо основні шляхи вирішення даної проблеми.

Походження конденсату на вікнах

Вода, що утворюється на поверхні склопакета, називається конденсатом.

Конденсат – перехід води з пароподібного стану в рідке. Чим холодніше кімнатна сторона склопакета, тим більша ймовірність випадання конденсату на ній. Так само, на ймовірність запотівання вікон впливає і вологість в приміщенні.

Якщо пояснювати це з точки зору фізики, то існує таке поняття як «точка роси». Роса на траві з’являється від того, що вранці температура повітря підвищується швидше, ніж температура повітря близько трави, і в той момент, коли температура біля трави досягає «точки роси», пар в повітрі осідає на поверхні трави, утворюючи краплі. У запотівання вікон та ж природа.

За допомогою даної таблиці можна визначити температуру повітря близько склопакета, при якій на ньому випаде конденсат. Як говорилося вище, це значення залежить від двох чинників: температура повітря в кімнаті і вологість в приміщенні. Виміряти вологість в приміщенні можна гигрометром.

Головними умовами відсутності конденсату є стандартний режим вологості, нормальна вентиляція і температура в приміщенні. Звертаємо Вашу увагу на той факт, що конденсат завжди випадає по нижній кромці склопакета і ніколи – по верхній. Справа в тому, що при однаковій вологості температура повітря вгорі приміщення на пару градусів вище, ніж внизу, і в районі верхньої кромки умови для конвекції повітря краще, ніж біля нижньої. Цього виявляється достатнім, щоб запобігти випаданню конденсату.

Навіть в самому спокійному стані ми тільки видихаємо більше літра води на добу. І куди вона дівається? Все залежить від параметрів приміщення: обсягу, температури і, головне, вентиляції. При нормальної вентиляції приміщення пар вилітає в трубу, при поганій – сідає конденсатом на склі. Для уникнення випадання конденсату необхідно підвищувати температуру в приміщенні до значень не нижче 18-20 ° С і забезпечувати зниження вологості в приміщенні до значень, що відповідають нормальному вологісного режиму, не більше 45%. Найбільш простий і ефективний спосіб зниження вологості – регулярне провітрювання приміщень. Для інтенсивного провітрювання приміщення слід розкрити стулки 2-3 рази на день на 10 хвилин.

Причини випадання конденсату на вікнах
Поява конденсату або полою на вікнах або на віконних укосах після заміни старих вікон новими може бути викликано тим, що:
– знизилася температура на поверхні конструкції;
– і / або підвищилася вологість повітря в приміщеннях.

Причина №1

При перших сильних морозах вологість на вулиці різко падає з 50-70% до 20-25%. У приміщеннях ж, особливо слабо провітрюваних і вентильованих, вона повільно опускається протягом тижня, може бути двох, поки не досягне стаціонарного рівня “зимової” вологості. Умови “літньої” вологості на тлі сильних зимових морозів можуть спровокувати випадання конденсату. Після встановлення стаціонарної “зимової” вологості випадання конденсату припиняється, незважаючи на морози.

Причина №2

Старі двухрамні вікна не відрізнялися щільністю. У той же час, при всіх неприємних моментах, пов’язаних з цією обставиною, холодне повітря, що проникає через щілини, з одного боку – прогрівався в приміщенні і поглинав наявну там вологу, а з іншого боку – при проходженні між стеклами разом з протягом створював умови, перешкоджають випаданню вологи на внутрішній стороні вікна і на віконних укосах.

Нові вікна зі склопакетами не тільки змінюють інтер’єр житла, а й докорінно змінюють умови вентиляції, теплообміну і мікроклімат в квартирі. Нові вікна забезпечують дуже щільне замикання. Вони роблять житло набагато тепліше, захищають його від вуличного шуму, зберігають енергію, необхідну для опалення. З іншого боку, вони перешкоджають “природним” протягам, що утрудняє відведення зайвої вологи з приміщення і може призводити до випадання конденсату в самих холодних місцях стіни і на стеклах. Нові вікна часто приносять з собою підвищення вологості повітря в приміщенні!

Причина №3

Майже у всіх будинках радіатори опалення розміщуються під підвіконням. Вони, крім усього іншого обігрівають віконний отвір. Часто при заміні старих вікон, старі вузькі підвіконня замінюються новими широкими, які утрудняють конвекцію гарячого повітря від радіатора уздовж поверхні вікон. При заміні старих підвіконь встановлюйте підвіконня таким чином, щоб він не перекривав радіатор опалення.

Причина №4

Ще одна деталь впливає на виникнення конденсату – це штори та гардини. Погано, коли вони стосуються підвіконня, збоку або зверху, і тим самим перекривають циркуляцію теплого повітря від радіатора опалення уздовж віконного скла

Причина №4

Волога в приміщеннях виділяється з різних джерел, головним з яких є людина. В результаті його дихання вологість повітря істотно підвищується. При цьому вологоутворення збільшується в процесі активної життєдіяльності мешканців. Великі обсяги вологи виділяються в результаті прання, приготування їжі, прибирання приміщень і прийняття душу. Додатковими джерелами вологоутворення є кімнатні рослини.

Джерело вологоутворення Кількість вологи г / год
Людина, в стані спокою 40 г/год
Людина, зайнята господарством 90 г/год
Квітка в горщику (серед. розміру) 10 г/год
Готування і прибирання, миття 1000г/год
Пральна машина 300 г/год
Душ / Ванна 2600 г/год
вільна водна поверхня 200 г/год

Великий вплив на вологість повітря в приміщеннях має також температура повітря: не випадково вологість повітря називається “відносної”. А співвідноситься вона саме з температурою повітря. Як показують теоретичні розрахунки і практичні виміри (якщо говорити про область нормальних для життя температур), то при зміні температури повітря на 1 ° С відносна вологість повітря зміниться на 5%. Зниження температури, при незмінній кількості вологи в повітрі, підвищує відносну вологість. Тобто, якщо в кімнаті було 18 ° С і вологість 50%, то при 17 ° С вологість вже складе 55%, а при 16 ° С – вже 60%! Для нас для всіх не є секретом, як зараз опалюються наші будинки. У більшості квартир стовпчик термометра тримається зараз в районі позначки 15 – 17 ° С.

Причина №5

У більшості випадків заміна вікон відбувається одночасно з іншими будівельними роботами, що протікають в будинку. Це може бути і нове будівництво, і ремонт квартири. Хоча будівельники не люблять так званих “мокрих процесів”, уникнути їх повністю під час будівництва та ремонту неможливо. Нові стіни з бетону і з цегли утримують в собі надмірну вологу до 2 років після закінчення будівництва! І вони не тільки утримують в собі цю вологу, але і шляхом дифузії передають її через капіляри в приміщення. Під час ремонту квартир вологи в конструкціях утворюється менше. Але часто, коли входиш в подібну відремонтовану квартиру, то без всяких приладів і вимірювань відчуваєш важке вологе повітря.

Надлишкова вологість в приміщеннях, що з’явилася внаслідок вологих процесів під час будівництва або ремонту приміщень протягом декількох місяців, може надаватися причиною випадання конденсату на вікнах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *